BALE BÖLÜMÜ

Öğrenciler eğitimleri boyunca bale derslerinin yanında solfej, bale tarihi, kostüm ve dekor tasarımı, mimik, doğaçlama ve koreografi gibi pek çok teorik ve pratik dersi de beraberinde görmektedir.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz okulumuzdan mezun olduklarında almaya hak kazandıkları MEB onaylı diploma ile kendi bale ve müzik okullarını açma ve kurumlarda resmi olarak eğitmenlik yapma hakkı kazanırlar.

Damla Bale, Royal Academy of Dance müfredatını kullanma ve RAD sınavlarına öğrencilerinin katılması yetkisine sahip Türkiye’deki RAD üyesi sayılı okul ve sınav merkezinden biridir.

RAD tarafından yurtdışından gönderilen yetkili jüri (examiner) tarafından okulumuzda gerçekleştirilen sınavlarda öğrencilerimiz aldıkları bale eğitimini uluslararası alanda da sertifikalandırma fırsatını yurtdışına gitme gereği duymadan kazanır. Sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerimiz ise RAD’ın İngiltere’de düzenlediği yaz okulu ve çeşitli eğitim programlarına davet edilmekte ve uluslararası burslardan faydalanma şansı kazanmaktadır.

NEDEN BALE?

Doğru bale eğitimi öğrencilerin içe basma, düz tabanlık gibi ortopedik sorunlarını ve postür bozukluklarnı düzeltir. Bu sayede öğrenci duruşunu, yürüyüşünü ve kendini ifade etme tarzını geliştirerek fiziksel estetik kazanır.

Doğru beslenme alışkanlığı kazanan öğrenci kondisyonunu da geliştirerek sağlıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olur. Bu öğrenciye gelişim çağında fayda sağladığı gibi ilerki yaşlarda da yaşanabilecek hastalıkların risklerini en aza indirir.

Uzun yıllar boyu devam eden bale eğitimi boyunca öğrencinin edindiği kalıcı arkadaşlıklar ve sosyal ortam öğrencinin ruhsal ve kültürel gelişimini etkileyerek iletişim becerilerini ve duygusal zekalarını geliştirirken onlara paylaşmayı, grup içinde çalışmayı ve iş bölümünü öğretir.

Öğrenciler seçecekleri meslek her ne olursa olsun onlara başarı ve mutluluk getirebilecek bir sorumluluk anlayışına ve sabırla bir işi sonuna kadar götürme yetisine küçük yaşta sahip olurlar çünkü bale herşeyden önce bir disiplin sanatıdır.

Boş zamanlarını bale yaparak geçiren öğrenciler kötü alışkanlıklardan uzak durarak ergenlik dönemini daha sağlıklı, verimli , özgürce ve sevgiyle yaşarlar.

Bale, çocuğunuza iyi bir kişilik, belki güzel bir hobi, belki de güzel bir meslek kazandırır ama herşeyden önemlisi sevgiyi, paylaşmayı, düzeni, zerafeti ve estetik anlayışını öğretir.